Nova tragedija u automobilu Tesla - probleme imali i vatrogasci (foto)
Poslednjih nekoliko nedelja, učestale su informacije o saobraćajnim udesima u kojima su učestvovali automobili marke Tesla. U julu mesecu, zbog saobraćajne nesreće koju je uzrokovao autopilot, u avgustu zbog požara u Fransuskoj. Pre nekoliko dana, dogodila se nova tragedija u automobilu Tesla...
Saobraćajna nesreća se dogodila u Holandiji, a nažalost u ovom slučaju je nastradao vozač. Međutim, ova nesreća otkrila je nove probleme u vezi sa automobilima marke Tesla, koji se odnose na spasavanje povređenih ili izvlačenje tela iz automobila posle nesreće.
Uzroci ove saobraćajne nesreće se istražuju, kako od strane tamošnje policije, tako i od strane Tesle. Automobil je nedaleko od mesta Baarn izleteo sa kolovoza, udario u drvo i zapalio se. To je bilo fatalno za 53-godišnjeg vozača. Spasioci su mogli samo da konstatuju njegovu smrt, a odmah su shvatili da imaju veliki problem da izvuku telo iz uništenog automobila.
Spasioci nisu znali koliko je oštećena tehnika automobila, a prema rečima svedoka, komponente električnog automobila i baterija ispali su ispod automobila. S obzirom da pogon električnog automobila funkcioniše pod visokim naponom, pretila je opasnost od strujnog udara. Zato su na mesto nesreće morali da stignu zaposleni Tesle, kako bi pomogli spasilačkom timu da izvuku telo bez posledica strujnog udara. Čekanje na dolazak Teslinih inženjera trajalo je duže, ali su vatrogasci potvrdili da je smrt vozača nastupila prilikom samog udesa.
"U situaciji kada je automobil na četiri točka, vatrogasci nemaju problem da isključe baterije. Međutim, ovaj automobil je potpuno uništen, što je značajno otežalo rad spasilačke ekipe. U takvoj situaciji nikada ne znate, šta može da se dogodi." - izjavio je portparol tamošnje vatrogasne jedinice, Ronald Boer.
Nova saobraćajna nesreća još jednom je pokazala sa kakvim izazovima mogu da se suoče vatrogasci prilikom nezgoda sa električnim automobilima. Baterije u elektromobilima su dobro zaštićene i do sada nije bilo većih problema sa električnom energijom prilikom udesa. Iz Tesle tvrde, da funkcija autopilot nije bila aktivirana u trenutku udesa, kao i da se automobil kretao brzinom od 155 km/h, što objašnjava zašto je Tesla S ovako uništena.
Izvor: Electrek