10 miliona Bosch Common-Rail-sistema

Bosch ove godine proslavalja proizvodnju 10-milionitog Common-Rail-sistema za komercijalna vozila(CRSN). O brzom razvoju ove tehnologije za više efikasnosti i manju emisiju izduvnih gasova svedoče proizvodne brojke iz prethodnih godina...
Nakon pojavljivanja na tržištu sistema CRSN1 1999. god., već 2003. je proizvedeno jedan milion sistema. Sada Bosch može da proslavi još jedan proizvodni jubilej: 10-milioniti CRSN izašao je sa trake u januaru 2013.
Kontinuirani razvoj: univerzalna CRSN-serija modela
Prvi sistem Bosch Common-Rail-ubrizgavanja za komercijalna vozila (CRSN1) uveden je 1999. u segment lakih teretnih Iveco vozila (Turbo Daily). Kratko nakon toga usledila je prva aplikacija na teškim teretnim Renault vozilima, koja je obezbeđivala pritisak ubrizgavanja od 1 400 bar. 2001. u američkom Pick-up segmentu upotrebljen je usavršeni sistem sa pritiskom od 1 600 bara.
Veliki razvojni skok usledio je kada se 2005. god. pojavio sistem CRSN3 sa pritiskom od 1 800 bara. U ovom sistemu injektor sa malim povratnim hodom omogućava dodatne uštede goriva pošto se količina dobave u pumpi visokog pritiska smanjuje, a time i njena pogonska snaga. To povećava efikasnost sistema za ubrizgavanje i efikasnost motora. Od CRSN3 sistem se dalje razvijao, 2010. se pojavio sistem CRSN3-20 i -22, a sada imamo aktuelnu verziju CRSN3-25 sa pritiskom od 2 500 bara. Ovaj najnoviji sistem može da se isporuči sa različitim pumpama za stvaranje pritiska što ga čini pogodnim za srednje teška i teška komercijalna vozila sa motorima od četiri do 16 cilindara. On takođe pokazuje svoje kvalitete i u segmentu terenskih vozila, npr. kod traktora i građevinskih mašina, u segmentu brodova, odn. jahti, brodova za krstarenje i kontejnerski transport.
Sistem CRSN4 za teška komercijalna vozila, koji se pojavio 2007. god., zaokružuje obimnu ponudu Bosch-sistema za ubrizgavanje. Ovde je Bosch razvio novo dvostepeno stvaranje pritiska. U ovom takozvanom sistemu za prenos pritiska gorivo se u pumpi viokog pritiska sabija do 900 bar, a zatim u injektoru na maksimalnom pritisku ubrizgavanja od 2 100 bara. Od 2012.na raspolaganju je takođe i CRSN4 sa pritiskom ubrizgavanja od 2 500 bara. Prednosti ovog sistema su posebno fino raspršavanje goriva i precizna višestruka ubrizgavanja za efikasno i čisto sagorevanje, kao i miran rad motora.
Zajednička osnova: razdvajanje stvaranja pritiska od ubrizgavanja
U svim generacijma i svim razvojnim koracima svi CRSN-sistemi su imali odlučujeće zajedničke karakteristike. Tu spada akumulator pritiska iz kog se gorivo pomoću visokog pritiska ubrizgava u cilindar preko priključenog injektora. Razdvajanjem stvaranja pritiska od ubrizgavanja stvaraju se dodatni stepeni slobode snage motora. Precizno doziranje goriva odvija se preko magnetnih ventila koji kod aktuelnih sistema omogućavaju do sedam pojedinačnih ubrizgavanja po radnom taktu. Fleksibilna višestruka ubrizgavanja čine motore tišim, smanjuju emisiju izduvnih gasova i potrošnju goriva.
10 miliona Common-Rail-sistema za komercijalna vozila i 74 miliona za putnička vozila: međufaze na putu u budućnost
Pored tehnologije ubrizgavanja Bosch radi i na ostalim sistemima za smanjenje potrošnje i emisije izduvnih gasova kod dizel motora. Primeri za to su sistemi za naknadnu obradu izduvnih gasova Denoxtronic, koji služi za redukciju azotnog oksida i Departronic za smanjenje emisije čestica ili hibridizacija pogona komercijalnih vozila.
Bosch