Bosch savetuje: Zamenite filtere za unutrašnjost vozila

Tačno 12 miliona Nemaca pati od polenske alergije i taj broj se stalno povećava. Skoro svaka šesta osoba se u proleće bori sa svrabom, napadima kijanja i polenskom kijavicom. Pri vožnji automobila to lako može da prouzrokuje opasne situacije jer vozač sa kijavicom je slep vozač...
Zbog toga bi vozači koji su alergični na polen morali da tokom vožnje uvek drže zatvoren prozor. Da bi se sprečilo da polen koji izaziva alergiju kroz ventilaciju ili klimu dospe u unutrašnjost vozila, većina današnjih automobila je opremljena filterima za unutrašnjost vozila. Na taj način polen, ali i prašina i štetne materije sigurno neće dospeti u unutrašnjost vozila. Kao i kod svih filtera i dejstvo filtera za unutrašnjost vozila slabi kada je njihov kapacitet iscrpljen.
Pravovremena godišnja zamena filtera štiti od polena
„Filteri za unutrašnjost vozila mogu da filtriraju samo ograničenu količinu štetnih materija i zbog toga ih je potrebno zameniti jednom godišnje“, savetuju iz Nemačkog udruženja za borbu protiv alergije i astme. "Istovremeno bi obučeno stručno lice u auto-servisu trebalo da očisti okolinu filtera, kanale i prigušivač klima uređaja."

Da bi se postiglo optimalno dejstvo filtera, naročito u kritičnoj sezoni polena u proleće, filter za unutrašnjost vozila bi trebalo zameniti u rano proleće, savetuju i stručnjaci iz Boscha. Pri tome se isto tako isplati da se umesto standardnog filtera upotrebi filter sa aktivnim ugljenom. Njegov aktivni sloj koji se proizvodi od ljuske kokosovog oraha, povezuje i nečistoće u obliku gasa zahvaljujući svojoj sunđerastoj strukturi. Bosch filteri za unutrašnjost vozila sa aktivnim ugljenom pored polena i fine prašine dodatno zadržavaju i smrdljive i po zdravlje štetne gasove kao što je ozon i azotni oksid. Svaki auto-servis može da brzo i jednostavno zameni filter ili da umesto standardnog filtera stavi filter sa aktivnim ugljenom.
Bosch