Toyota Srbija uspela: Za Ondekoza u Beogradu !
Povodom koncerta čuvene japanske trupe "Za Ondekoza", juče je u Beogradskoj Areni održana press konferencija kojoj su prisustvovali direktor kompanije Toyota Srbija, Slobodan Radoičić i direktor "Arene Beograd", organizatora ovog koncerta, Đorđe Milutinović. Podsetimo, Za Ondekoza bubnjari 12. februara u Sava Centru predstaviće perkusionističko taiko umeće i svoj način života i filozofiju, sažetu pod geslom: trčati, svirati i planeti na Zemlji...
Gospodin Slobodan Radoičić, direktor kompanije Toyota Srbija, izrazio je zadovoljstvo, ali i spremnost za dalje angažovanje japanske kompanije na polju društvene odgovornosti: "Zadovoljstvo nam je što smo uspeli da, posle dve godine pregovora, u Srbiji predstavilo svetski slavno ime, grupu Za Ondekoza, koja simbolizuje japansku kulturu i način razmišljanja. Toyota Srbija će nastaviti sve aktivnosti na polju društvene odgovornosti, jer mi smo praktično deo japana u Srbiji, a kompanija Toyota izuzetno veliku pažnju posvećuje upravo polju društvene odgovornosti."
Organizator koncerta grupe Za Ondekoza je Beogradska Arena. Gospodin Đorđe Milutinović, dorektor Beogradske Arene, istakao je veliku ulogu kompanije Toyota Srbija u ovom projektu: "Da se Toyota Srbija nije angažovala, ova svetski slavna grupa sigurno ne bi nastupila u našoj zemlji. Koncert Za Ondekoza biće održan u Sava Centru, 12. februara i siguran sam da će to biti velika atrakcija za sve one koji cene i shvataju japansku kulturu i način razmišljanja."
Za Ondekoza bubnjari 12. februara u Sava centru predstaviće perkusionističko taiko umeće kao i svoj način života i filozofiju, sažetu pod geslom: trčati, svirati i plesati na Zemlji. Reč taiko na japanskom znači veliki bubanj. Njihovo učenje navodi da su trčanje i muzika jedno. Izražena duhovnost i energija kojom zrače i koju prenose svojom muzikom, čini razumljivom i pristupačnom na prvi pogled toliko različitu tradiciju i kuLturu Dalekog Istoka, svakome ko je jednom poslušao bubnjare ZA ONDEKOZE. Instrumenti na kojima sviraju su tradicionalni japanski - nekoliko vrsta taiko bubnjeva (uključujući 400 kg težak veliki bubanj), Shakuhachi (flauta od bambusa), kao i različite udaraljke i zvona. Tradicija taiko izvođenja započelo je u VIII veku u Japanu, a Za Ondekoza je tradiciju i istoriju spojila sa temama modernog društva, u smislu isticanja jedinstva duhovnosti i materije, i nužnosti čovekovog povratka prirodi sa jedne, i otvorenosti prema uticajima onoga što povezanost sveta danas pruža, sa druge strane. Trupu je 1969. osnovao Tagayasu Den na japanskom ostrvu Sado, i njeni su članovi od samog početka živeli i trenirali zajedno i stvorili revolucionaran i jedinstven šou u svetu, koristeći kao osnovu taiko bubnjeve. Revolucionaran je po povezivanju tri aktivnosti – trčanja, sviranja bubnja i plesa, u tzv. maratonskim performansima.
Svetski debi, nakon godina vežbanja i definisanja ciljeva i misije, trupa je održala 1975., kada su se članovi, nakon trčanja u okviru Bostonskog maratona, popeli na pozornicu i neverovatnom energijom zasvirali bunjeve. Takvi performansi su stvorili ideju o tvz. maratonskim turnejama. Prva je započela 1990., završila se posle tri godine, 355 predstava i 14910 pretrčanih kilometara. Prva turneja po rodnom Japanu započela je 2001., u spomen na preminulog osnivača Tagayasu Dena. Njegovi učenici i sledbenici protrčali su 600 kilometara, od Sado ostrva do planine Fuji, na čije se obronke preselilo sedište trupe. ZA ONDEKOZA su već nastupili na otvaranju olimpijskih igara u Naganu 1998., originalost su dodavali revijama Christiana Diora, a sarađivali su sa brojnim umetnicima i orkestrima. Prateći izazov ZA ONDEKOZE je Daleko putovanje kroz čitavu Kinu za koje je spektakularan kraj najavljen na Olimpijadi koja će se ove godine održati u Pekingu. Goran Sarić - Automagazin