Sedma međunarodna TNG konferencija i izložba

U novobeogradskom hotelu Holiday Inn od 17. do 19. novembra održava se sedma Međunarodna konferencija i izložba o tečnom naftnom gasu (TNG) u državama CEFTA, koja okuplja veliki broj renomiranih učesnika iz Srbije, okolnih država i Evropske unije...
Na ovogodišnjoj konferenciji, koja se drugi put zaredom održava u Beogradu, na okruglom stolu i u nekoliko „radionica“ obrađuju se zanimljive teme: izmene legislative koja će pospešiti još masovnije korišćenje tečnog naftnog gasa; autogas i izazovi tržišta; nove perspektive za TNG u Evropskoj uniji; energetski potencijali država članica CEFTA sa posebnim osvrtom na Srbiju; trgovina, kvalitet, skladištenje i logistika TNG; novi izazovi, ideje i projekti u logistici za TNG itd.
Među učesnicima iz Srbije su predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, nacionalne TNG asocijacije, Mašinskog fakulteta iz Beograda, Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Auto moto saveza, preduzeća koja se bave trgovinom, skladištenjem, i transportom TNG-a. Sa iskustvima i novinama u ovoj oblasti učesnike će upoznati i brojni gosti iz inostranstva: predsednik evropske TNG asocijacije (AEGPL), direktori velikih kompanija koje se bave distribucijom energenata, čelnici nekoliko jadranskih luka itd.
Tridesetak renomiranih proizvođača opreme za korišćenje, transport i distribuciju TNG-a iz Evrope, SAD i Australije predstavljaju svoja nanjnovija dostignuća u ovoj oblasti.
Organizatori ovogodišnje konferencije i izložbe (Regionalna LPG CEFTA asocijacija i B2B Nework Connection Ltd, London) navode da je, s godišnjom potrošnjom od oko 40 kg tečnog naftnog gasa po stanovniku, Srbija u gornjoj polovini evropskih država. Zbog male sopstvene proizvodnje, Srbija je veliki uvoznik TNG-a, pre svega iz Ukrajine, Bugarske i Hrvatske.
Najveći deo TNG kod nas se troši kao autogas, dok u segmentu gasa u bocama, zbog relativno nerazrađene distribucije, još uvek postoji veliki potencijal. Prodaja gasa iz malih rezervoara (s kojom u nekim državama Evrope imaju izvanredna iskustva) gotovo je neznatna, pre svega zbog zastarele regulative, koja sprečava veću ekspanziju u tom tržišnom segmentu.
Potencijaln ekspanzija ostalih segmenata potrošnje TNG u Srbiji zavisi od brzine kojom će se menjati zakonska regulativa koja je u nepromenjenom obliku na snazi još od 70-tih godina prošlog veka i predstavlja veliku barijeru uspešnom razvoju tržišta. A baš upotrebom TNG-a bi se bitno bi se smanjile emisije gasova koji proizvode efekat „staklene bašte“, pre svega u segmentu grejanja.
Regionalna LPG asocijacija