“Jadran-Naftagas” - zajedničko preduzeće NIS-a i NjeftegazInKora

Svečanom ceremonijom u Banjaluci obeležen je početak rada novoformiranog Preduzeća za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa na teritoriji Republike Srpske "Jadran Naftagas", koje je zajedničko preduzeće Naftne industrije Srbije i "NeftegazInKora"...
“Jadran-Naftagas”, zajedničko preduzeće NIS-a i „NeftegazInKora“, ćerke-firme ruske kompanije “Zarubežnjeft”, osnovano je 23. decembra 2010. godine i baviće se istraživanjem i proizvodnjom ugljovodonika na teritoriji Republike Srpske. Osnivači preduzeća su: Društvo za istraživanje, proizvodnju, preradu, distribuciju i promet nafte i naftnih derivata i istraživanje i proizvodnju prirodnog gasa Naftna industrija Srbije a.d. Novi Sad, sa 66 odsto udela u osnovnom kapitalu i Otvoreno akcionarsko društvo “Neftegazovaja Inovacionnaja Korporacija”, Moskva, Ruska Federacija, sa 34 odsto vlasničkog udela.

Finansiranje će biti realizovano kroz korporativne kredite od osnivača nove kompanije, gde će oba akcionara biti zastupljena proporcionalno svom učešću u zajedničkom preduzeću.
Rešenje kojim se odobrava izvođenje istražnih radova važeće je za celo područje Republike Srpske. Za 2011. godinu planiran je početak geoloških istraživanja. Radiće se reinterpretacija starih podataka, kao i nova 2D seizmička ispitivanja. Pored toga, NIS je zainteresovan za geološka istraživanja i na području Federacije BiH. Preliminarni program investicija razrađen je za minimalnu i maksimalnu varijantu, po kojima se predviđaju investicije u fazi geoloških istraživanja od 13 do 47 miliona dolara, dok je plan kapitalnih investicija u rasponu od 63 do 315 miliona dolara, u zavisnosti od rezultata istraživanja i ostvarene proizvodnje. Ceo projekat realizovaće se po principu „drvo rešenja“. To znači da će realizacija naredne faze projekta zavisiti od rezultata prethodne.

Istraživanja nafte i gasa na teritoriji Republike Srpske vrše se preko 100 godina. Iako postoji određeni broj bušotina sa pojavama nafte i gasa, otkrivenih komercijalnih ležišta nafte još uvek nema. Najnovije procene nagoveštavaju potencijalnost rezervi na teritoriji Republike Srpske od preko desetak miliona TEN-a dokazanih rezervi, što može obezbediti proizvodni maksimum do 780 hiljada TEN-a godišnje. Ovakve rezerve i proizvodne perspektive glavni su motivi za dodatna ulaganja u istraživanje ugljovodonika na prostoru Republike Srpske.
NIS