Najneverovatniji putevi sveta

Putevi su kroz istoriju, zauzeli važno mesto u ljudskom društvu. Ali, svaka stvar koju čovek napravi, jeste drugačija. Putevi mogu biti lepi, ružni, opasni ili dosadni. Pre dva dana smo predstavili najopasnije puteve sveta, a danas je tema daleko veselija. Predstavljamo Vam neke od najlepših "komada" alfalta na planeti...

Atlantski put - Norveška
Domaćini ovaj put nazivaju Atlanterhavsveien. Ovaj arhitektonski dragulj, deo je norveškog nacionalnog puta 64, koji spaja mesta Karvag i Vevang. Trenutno, Atlantski put predstavlja jednu od najvećih atrakcija u regionu. Skoro sve lokalne turističke agencije, organizuju putovanja na ovo mesto. Izgradnja ovog 8,3 km dugačkog puta, počela je 1983. godine, i trajala je šest godina. Zanimljivo je da put za potporu koristi mala stenovita ostrva, a oni koji se na njemu nalaze, mogu se diviti pogledu na Atlantski okean.

Planinski put Jebel Hafeet - Ujedinjeni Arapski Emirati
Iz ledenih voda Atlantika, selimo se u vruću pustinju. Kao i svi projekti finansirani novcem od "crnog zlata", i Jebel Hafeet je izgrađen nedavno. Put je napravljen da bi obezbedio prelakaz preko istoimene planine. Jebel Hafeet je sa visinom od 1.249 metara iznad mora, najviši vrh Ujedinjenih Arapskih Emirata. Put je dugačak 11,3 kilometra, a njegova izgradnja je finansirana od prihoda od prodaje nafte. 60 krivina sa savršenim asfaltom, za vozače predstavlja raj na zemlji.

Most Sedam milja - Florida, SAD
Jedna od najneverovantnijih građevina na planeti jeste most na Floridi, koji povezuje Knight's Key i Little Duck Key. Dužina mosta iznosi sedam milja, a ispod njega se nalazi voda Atlantskog okeana. Ovaj most je najduži segmentni most na planeti. Njegova izgradnja završena je 1982. godine, a automobili se kreću 20 metara iznad nivoa mora, što omogućava brodovima da prolaze ispod njega. Konstrukcija mosta može da izdrži vetar brzine i do 322 km/h.

Ovaj div savremene arhitekture, izgrađen je paralelno sa dva starija mosta (Knights Key-Pigeon i Key-Moser Channel-Pacet). Ovi mostovi su izgrađeni između 1909. i 1912. godine, a 1935. godine uništio ih je uragan. Delovi starog mosta, sada služe kao ribarska pristaništa. Popularnost mosta je tolika, da se svake godine, jedne aprilske subote, most zatvara na 2,5 sati i na njemu se održava događaj pod nazivom "Trka zadovoljstva".

Grossglockner - Austrija
Austrijski put se nalazi na planini, nedaleko od grada Salzburg. Turisti se vožnjom po ovom alpskom putu, mogu dovesti do najviše planine u Austriji, Grossglocker (3798 metara iznad nivoa mora). Ispd ovog vrha, nalazi se najduži austrijski glečer Pasterze. Put je dugačak 48 kilometara, i ima 36 krivina, koje će putnike dovesti do tačke koje ima nadmorsku visinu od čak 2.504 metra. Putnici će imati priliku da vide alpske livade, planinske šume, moćne stene i tone leda.

Timgad- Alžir
Dokaz da su mnogi narodi u prošlosti, bili na visokom stepenu razvoja, može se naći i u Alžiru, konkretno u bivšem rimskom gradu Timgad. Osnovao ga je imperator Trajan, u 100. godini nove ere. Na ovom mestu se ukrštalo šest starovekovnih puteva. Bila je to starovekovna raskrsnica. Zanimlljivo je da su prilikom izgradnje puta, korišćeni svi današnji principi za izgradnju saobraćajnice. Zapadno od jedne od glavnih ulica, u centru grada, uzdiže se 12 metara visoka trjumfalna kapija, zvana Trajanov slavoluk, koji je delimično obnovljen 1900. godine. Sposobnosti starih Rimljna su bile neverovatne. Svi putevi u gradu su skoro u prvobitnom stanju.

Transfagarasan - Rumunija
U rodnom mestu Drakule, u Karpatima, leži 90 kilometara dug put, koji u mnogim ljudima izaziva uznemirenje. Ovaj put se zove Transfagarasan, i prolazi kroz najviši deo Karpata. Put leži između dva najviša vrha Rumunije, Moldoveana i Negoije, i spaja dva mesta Transilvanije, Sibiu i Pitesti. Planinski put je prepun oštrih krivina, i penje se do 2.034 metra nadmorske visine. U donjem delu puta može da bude vrelo leto, a u gornjim studena zima.

Automagazin.rs