Najnovije vesti iz auto industrije
Fiat Panda na reliju Dakar 2007
Objavljeno: 05.01.2007.
Sutra kreće Dakar Rally 2007. Među gomilom nabudženih ljutih mašina naći će se i dva italijanska mališana Fiat Panda-e 4x4.
Prijavljeni u klasi T2, u kojoj se nalaze automobili najsličniji putnim verzijama, Panda-e će voziti Miki Biasion i pobednik Dakara Bruno Saby. U pitanju su automobili opremljeni 1.3 MultiJet Turbodizel agregatima kombinovani sa šestostepenim manualnim menjačem. To znači da će se sa Saharom uhvatiti u koštac mašine sa 105KS pri 4500rpm i opremljene automatskim pogonom na sva četiri točka specijalno prerađenim za uslove koji malene Fiat-e očekuju.
Ekspediciju upotpunjavaju jedan Fiat Sedici kao servisna podrška i tri Iveco kamiona sa opremom i tehničarima.
Biasion, dvostruki svetski reli šampion ( 1988 i 1989 ) i osvajač dvostruke Dakar titule sa Iveco-m, zajedno sa timom Pandu je testirao u ekstremnim uslovima Lapland-a gde temperatura često zna da padne i ispod -40'C, u pustinjama zapadne Afrike, na Sierra Nevada-i pa su stizali sve do Himalaya!
U suštini sjajna reklama za Fiat i njihovu Panda-u 4x4.
Janković Petar - Automagazin
Samo nekoliko dana nakon završetka takmičenja u Švedskoj svetski reli karavan se seli 250km severnije u Norvešku. Blizu olimpijskog Lillehammera, gde su se 1994. godine održale zimske igre, ove 2007me otvara se nova stranica istorije WRCa i norveškog reli sporta.
Iako je prvobitno bilo
najavljeno ništa od Sebaistienovog trećeg nastupa na prestižnoj trci izdržljivosti u Le Mansu.
Iako je prvobitno najavio da će u IRCu nastupiti sa Citroenom C2 S1600, šef tima Marc Van Dalen je potpisao ugovor sa Peugeot Belgium Luxembourg, tako da će se Kronos Team pridružiti ostalima u klasi S2000.
Odustajanje dva bolida Ford Stobart Teama na istom brzinskom ispitu ( SS16 ) pred sam kraj relija u Švedskoj nije ni malo zabrinula glavnokomandujućeg u M-Sportu Malcoma Wilsona, bar tako izjavljuje za medije, ipak....
Poslednji dan relija u Švedskoj posadi OMV Bixxol Rally Teama doneo je napredak od čak osam pozicija u kategoriji Production. Kako mu se popravilo zdravstveno stanje tako je Andrej Jereb popravio i stanje u generalnom pasmanu i završio reli na odličnom devetom mestu.
Posle brilijantne vožnje i pobede sa prednošću od 2:27.4, Finac Juho Hanninen je diskvalifikovan zbog tehničke neispravnosti.
Najbržim vremenom na superspecijalu, Gronholm je overio pobedu i završio u velikom stilu za njega perfektan reli. Prvi dan malo problema sa gumama, a onda dva dana potpune dominacije donele su Fincu prvu pobedu u sezoni 2007, čime se probio na drugo mesto u generali ( 16 bodova ) iza Sebastiena Loeba ( 18 bodova ) koji je danas morao da se zadovolji drugom stepenicom na pobedničkom postolju.
Slovenačka posada Jereb/Kacin završila je i drugi dan napornog relija u Švedskoj. Pred njima je još samo pet brzinskih ispita pre cilja u Karlstadu
Na listi prijavljenih za četvrtu rundu Šampionata Sveta u reliju nalazi se ukupno 49 posada od kojih 14 čine WRC bolidi.