Najnovije vesti iz auto industrije
Rally Hrvatska – Šebalj ide na pobedu
Objavljeno: 23.11.2007.
Kratak reli Opatija koji ne dopušta nikakve greške odlučiće pobednika u obe konkurencije ovogodišnjeg Šampionata Hrvatske u reliju. Pravi izazov za vozače i suvozače od kojih zahteva maksimalnu koncentraciju. Juraj Šebalj i njegov “saputnik” Toni Klinc žele pobedu koja će ih okititi duplom krunom.
”Drago mi je da se ovaj rally dogadja odmah iza Porečkog. U dobroj smo formi i mislim da ce nam to pomoći da budemo brži već od samog starta rallyja. Konkurencija će biti nemilosrdna, jer riješavamo prvenstvo u OPH i MOPH sa Crnojevićem, Čibejom i Kaučičem. Uopće ne sumnjam da će svi biti spremni. Naš cilj je jasan. Moramo ići na pobjedu i ne smijemo se opustiti ni u kojem trenutku. Mjesta kalkulacijama nema, jer je previše vozača u igri.” - izjavio je Šebalj.

”Jako je važno da obavimo kvalitetan shakedown u petak. Najavljeno je lošije vrijeme i nemam ništa protiv da padne i malo kiše. Brzinci su različiti. Šušnjevica je jedan od najžešćih brzinaca koje poznajem izuzetno brzog tempa postavljen na gomilu prijevoja i skokova. Po mojem viđenju on ce biti odlučujući, no ne treba zaboraviti niti Boljun, na kojem se postižu velike brzine. Kako je formula trase ista kao i u Poreču, a to je da se oba brzinca u drugom dijelu rallyja voze u suprotnom smjeru, treba biti posebno oprezan na Šušnjevici, jer već sad ima mnogo šljunka na stazi. - upoznaje nas sa samom stazom Juraj.
I Klinc sa nestrpljenjem očekuje početak - ”Ovo je pravi "rally sprint" jos jednostavniji i kraći od Poreča. Mi smo spremni i nadam se da će auto ovog puta dobro raditi. Po meni će na kraju slaviti onaj tko ostane najhladniji u glavi uz malo sreće naravno. A taj podatak ne daje prednost nikome bez obzira na iskustvo i eventualno poznavanje brzinaca. Svi smo u igri i mislim da nas očekuje zanimljiv rasplet prvenstva.”
Petar Janković - Automagazin
Pred poslednji reli sezone Malcolm Wilson, boss M-Sporta, je priznao da su šanse njegovog vozača broj jedan, Marcusa Gronholma, da osvoji titulu u konkurenciji vozača minimalne. Ipak setimo se Marcusovog zemljaka Kimija Raikkonena i načina na koji je on stigao do ovogodišnje titule Šampiona u Formuli 1.
Predstojeći reli u Velikoj Britaniji može postati prekretnica u karijeri mlade supertalentovane reli zvezde Andreasa Mikkelsena. Stari Focus spec 05 “odlazi” u penziju a Norvežanin će na takmičenju startovati sa vrhunskom reli spravom Ford Focusom WRC ’06.
Nakon završenog Rally de Antibes vozač Citroena Jean-Joseph Simon postao je samo na papiru Šampion starog kontinenta. Žalba koju je uputio Italijan Travaglia na isključivanje sa relija Elpa nije bila rešena i omaleni Francuz nije mogao da proslavi svoj trijumf. Stavar je sada završena, Simon je Šampion Evrope za sezonu 2007.
Estonac Markko Martin ponovo je u žiži svetske reli javnosti. Nakon najave test vožnji sa Subaru Imprezom Martin je potvrdio učešće i na Bettega Memorial Rally Sprint-u sledećeg meseca na Bologna Motor Show-u, naravno za volanom najnovije Impreze WRC '07.
Nakon osvajanja titule Šampiona Sveta u konkurenciji timova Ford je odlučio da svoj Focus WRC '07 „pozajmi“ organizatorima Race of Champions kao jedno od takmičarskih vozila. Ranije je potvrđeno i „učešće“ Aston Martina Vantage N24.
Reli prvenstvo Hrvatske je u završnici. Pred nama je poslednje takmičenje sezone, Reli Opatija. Šebalj, Kaučič i Čibej će biti glavni protagonisti ali ljutog protivnika će imati u Siniši Crnojeviću koji osokoljen pobedom u Poreču u Pićan putuje kao pretendent na najviši plasman.
Sebastien Loeb ne očekuje da će ove sezone zabeležiti svoju prvu pobedu na reliju u velškim šumama. Ulog je prevelik da bi se previše rizikovalo, prosta je logika proračunatog Francuza koji je ponovo lider šampionata sa šest bodova prednosti u odnosu na Marcusa Gronholma.
Nagli ekonomski procvat na irskom ostrvu, zaluđenost domaće publike reli sportom i učešće velikog broja jakih sponzora zbog toliko interesovanja dovelo je do toga da Šampionat Irske u reliju ima najveći broj WRC bolida u Evropi. Očekivanja domaćih navijača su bila velika ali svetska elita je sa lakoćom porazila “naoštrene” ostrvljane.
Subaru WRT je lansirao potpuno besplatni satelitski vodič za reli u Velikoj Britaniji. Kada ga “skinete” sa www.swrt.com i instalirate na svoj GPRS uređaj lako ćete pronaći start i cilj svakog brzinskog ispita i alternativne staze do njih.