Najnovije vesti iz auto industrije
WRC, Argentina Rally – Povratak Pettera Solberga
Objavljeno: 29.03.2008.
Ko čeka taj i dočeka! Konačno Petter Solberg u svom elementu. U trenutku dok ovo pišemo do kraja drugog dana relija u Argentini ostao je još samo 3.50 km dugi superspecijal što znači da je odvoženo osam “glavnih” brzinaca na kojima je četiri pobede uzeo baš bivši Šampion Sveta i vozač Subarua Petter Solberg.
Tu činjenicu ne mogu umanjiti ni odustajanja glavnih zvezda Forda i “lađenje” od strane Loeba a koliko je “Mister Hollywood” zadovoljan dovoljno pokazuje njegova izjava - ”Ne vozim na maksimumu ali je osećaj sjajan. Klizam popreko kao Colin McRae!”. Dva Subarua su trenutno na podijumu i ako je prvoplasirani Loeb na toj poziciji “rado viđen gost” dva plava bolida su nastavak prijatnog iznenađenja koje je započeo Atkinson odličnim rezultatima u Monte Carlu i Meksiku.
Crni dani za Ford se nastavljaju. Ne pamti se kada je toliko problema u dva dana snašlo “plavi oval”. Latvala danas ponovo odustaje nakon problema sa alternatorom, Galli nakon prolaska kroz baru odustaje zbog kvara na instalaciji i gustog dima u kokpitu dok mlađani Wilson trku završava zbog oštećenja vešanja Focusa WRC. U trci je, kako i sam ističe “nekim čudom”, Hirvonen i vozač Munchi’s-a Villagra. Sordo je miran na četvrtoj poziciji a iza njega ni kriv ni dužan peto mesto drži Conrad Rauntenbach!
I vozači klase PWRC su dobro iskoristili lošu sreću momaka iz jače kategorije i lagano se ušetali u top8. Sigurni lider je i dalje Aigner koji se danas opredelio za taktiku “polako i bezbedno” dok se druge pozicije jakim tempom iz pozadine dokopao Al-Attiyah potisnuvši Beltrana na treće mesto i “uglavivši” tako novu Imprezu između dva Mitsubishija. Nakon završenog večerašnjeg superspecijala pred vozačima su sutra još samo tri brzinca i nešto malo preko 40 takmičarskih kilometara.
Rezultati nakon SS17:
1. Sebastien Loeb Citroen Total WRT C4 WRC 3hours 26mins 35.4secs
2. Petter Solberg Subaru WRT Impreza WRC 2007 +01mins 20.1secs
3. Chris Atkinson Subaru WRT Impreza WRC 2007 +02mins 07.0secs
4. Daniel Sordo Citroen Total WRT C4 WRC +03mins 27.4secs
5. Conrad Rautenbach Citroen C4 WRC +17mins 56.2secs
6. Mikko Hirvonen BP Ford Focus RS WRC 07 +24mins 41.3secs
7. Andreas Aigner Mitsubishi Lancer Evo IX +25mins 17.3secs
8. Federico Villagra Munchi's Ford Focus WRC 07 +25mins 32.6secs
Petar Janković - Automagazin
Konačno lepe vesti iz Belgije. Aktuelni Šampion Larry Cols konačno je izašao iz kome i prebačen je sa odeljenja intenzivne nege na neurologiju. Potpuno je svestan situacije i gde se nalazi.
Ako je Loeb lako pobedio u klasi WRC ista konstatacija može poslužiti i za debi trijumf Andreasa Aignera u PWRC-u. Mladi Austrijanac je odvozio fenomenalan reli pobedivši konkurente u veoma nezahvalnim uslovima i najavio da će ove sezone biti jedan od glavnih pretendenata za pobedu u generalnom plasmanu.
Iako je sa lakoćom stigao do pobede u Argentini, Sebastien Loeb je na cilju u Cordobi uslove na reliju okarakterisao kao najteže u karijeri i pozvao organe FIA da razmisle o promeni pravilnika o pneumaticima koji trenutno ugrožavaju bezbednost takmičara.
I pored poteškoća prvog dana Andrej Jereb i Miran Kacin su stigli do cilja relija u Argentini. Poslednjeg takmičarskog dana nakon odvežena tri brzinska ispita Slovenci su uspeli da nadoknade još dva mesta i reli završe kao četrnaesti u Production klasi Šampionata Sveta.
Četvrtom uzastopnom pobedom u Argentini Sebastien Loeb je postao čovek sa najviše pobeda na reliju u Južnoj Americi i istovremeno je preuzeo lidersku poziciju u Šampionatu Sveta. Uspeh Citroena uvećao je i Dani Sordo trećim mestom što je francuskog proizvođača približilo na samo tri boda zaostatka za Fordom u konkurenciji konstruktora.
Na žalost po ambicioznog japanskog proizvođača četvrti reli ovogodišnjeg Šampionata Sveta nije doneo dobar rezultat. I Toni Gardemeister i Per-Gunnar Andresson za ono malo vremena što su vozili pokazali su odličan potencijal Suzuki SX4 WRC bolida ali na žalost bez rezultata.
Andrej Jereb se nakon dva dana napornog trkanja u Argentini nalazi na šesnaestom mestu u konkurenciji PWRC. Drugog dana Subaru Impreza Motoring Cluba je slušala bez većih problema što je rezultovalo napredkom od šest pozicija u generalnom plasmanu.
Na žalost loša vest dolazi iz Automeca Sport Teama za koji su u Turskoj trebali da nastupe Giles Panizzi i Arnaud Augoyard. Krajnji ishod, dva Abarth Grande Punta S2000 manje na startu u Istanbulu.
Open Rally Challenge je startovao! Krenuo je projekat hrabrih ljudi iz Hrvatske koji su se u ovim vremenima “usudili” pokrenuti šampionat koji prema njihovim planovima treba razdrmati reli scenu regiona. Prvi pobednik prvog ORC relija je i glavni favorit Ivan Goran Čibej.