Najnovije vesti iz auto industrije
IRC, Monte Carlo – Jereb spreman za brojne zamke
Objavljeno: 05.01.2009.
Andrej Jereb završava pripreme pred odlazak na legendarni reli Monte Carlo koji se održava od 21-24. januara. 35-godišnji Slovenac će “ukrstiti koplja” sa elitom Intercontinental Rally Challengea u vrhunskom Peugeotu 207 S2000. Jereb za početak ističe jedno – Vremenske (ne)prilike će krojiti rezultate.
”Takmičenje će biti izuzetno. Očekujem dobar rezultat ali je teško unapred predvideti za koju ćemo se poziciju boriti. Konkurencija na čelu sa Vouillozom, ekipom Abartha, Gardemeisterom i Auriolom je za svaki respekt. Retke su prilike kada se na stazi borite sa prvakom sveta i trostrukim pobednikom relija Monte Carlo.”
- Šta je glavni izazov za Vas na narednom takmičenju?
”Pored vremenskih prilika glavni izazov je sam bolid klase S2000. Vozio sam ga u Austriji, veoma kratko, i još uvek je za mene velika nepoznanica. Nadam se da ću iskoristiti njegov pun potencijal. Krajem nedelje putujemo u Italiju na test vožnju.
- Koliko Vam mogu pomoći “izvidničke” posade i koliko se možete osloniti na njihove primedbe?
”Očekujemo puno snega. Ako se i otopi preko večeri će nastati dosta leda. Pomoć izvidnika je u tom slučaju prikladna i dobrodošla ali uvek treba biti na oprezu.”
- Sredinu relija čini čuveni Col de Turini. Kakva sećanja imate na ovaj legendarni brzinski ispit?
”Col de Turini je najverovanije najlegendarni brzinski ispit na svetu. On ima svoje čari, posebno u spustu po mraku. O velikom broju piblike ne treba trošiti reči.”
- Zadnji deo relija se vozi noću, mislite da može biti odlučujući?
”Sa noćnim brzinskim ispitima nemam puno iskustva. Po mraku sam odvozio samo nekoliko. Završnica relija Monte Carlo će biti veoma zahtevna a posebno će biti teško održati kocentraciju i brzinu nakon toliko kilometara. Verujem da će ovaj deo relija igrati važnu ulogu.

Prva žrtva ovogodišnjeg izdanja surovog Dakar relija, koji se održava na teritoriji Argentine i Čilea, jeste francuski motociklista Pascal Terry. Francuz je preminuo od "plućnog edema", što je potvrdila i autopsija tela...
Pred nama je konačno dugo iščekivana
LISTA PRIJAVA
legendarnog Monte Carlo Rallya koji ove godine otvara sezonu Intercontinental Rally Chalengea i to sa mnogo više uzbuđenja neko neke ranije WRC sezone. Oni koji budu imali sreće da putuju u Kneževinu na stazi će imati prilike da gledaju 19 vrhunskih S2000 bolida i isto toliko fenomenalnih posada.
Juče smo objavili vest da vozač iz Katara Nasser Al-Attyah i dalje vodi na reliju Dakar ali u toku noći situacija se drastično promenila. Imavši probleme sa pregrevanjem svog BMW-a X3 Nasser je do cilja stigao „preskočivši“ nekoliko obaveznih kontrolnih tačaka zbog čega su sudije bile primorane da ga diskvalifikuju. Prve tri pozicije za sada zauzimaju tri plava Volkswagen Touarega.
Iako je otkazom angažmana aktuelnom prvaku Production klase Šampionata Sveta u reliju izgledalo da u PWRC-u više nećemo gledati Red Bull Rally Team, danas je stigla vest da će u crveno-plavim bojama u sezoni 2009 nastupiti Šveđanin Patrick Sandell i to u potpuno novom bolidu, Škodi Fabiji S2000.
Ne samo da se nalazi i dalje na liderskoj poziciji nakon šest dana trkanja na reliju Dakar 2009, Nasser Al-Attyah i BMW X3 je i danas brži od svih fabričkih Volkswagen Touarega, čime je svoju prednost nad drugoplasiranim De Villiersom povećao na više od sedam i čak na petnaest nad favoritom broj jedan, Carlosom Sainzom.
Ovogodišnje izdanje Arctic Lapland relia za sve finske reli fanove biće izuzetno atraktivno. Na prestižnom reliju pojaviće se Kimi Raikkonen i Mikka Hakkinen. Za pilota Ferrarija ovo će biti takmičarski debi na reli takmičenju...
Samo jedan loš dan na reliju Dakar dovoljan je da se situacija na terenu (čitaj generalnom plasmanu) izuzetno iskomplikuje. Nakon vozačke greške i oštećenja svog Volkswagen Race Touarega Carlos Sainz je uspeo da stigne do cilja petog brzinskog ispita ali sa skoro šesnaest minuta zaostatka za najbržim. Iz ove situacije najviše je profitirao Nasser Al-Attyah koji je ponovo na čelu relija Dakar.
Šampionat sveta u reliju za sezonu 2009 započinje takmičenjem u Irskoj 28. januara. Pred nama je dugo očekivana lista prijava na kojoj ipak nema mnogo iznenađenja. Jedina razlika od vesti koje smo predhodnih dana objavljivali je prijava Estonca Urma Aave koga ćemo i naredne godine gledati u WRC-u (na 8 relija) ali u bojama Stobart Forda.
Šest sekundi, koliko je na kraju današnjeg dana razdvajalo pobednika specijalnog ispita Carlosa Sainza i drugoplasiranog Nassera Al-Attyaha, malo je i za brzinac na običnom reliju. Ako u obzir uzmete da je pred učesnicima Dakar relija danas bilo 459 takmičarskih kilometara shvatićete zašto onima koji prate Dakar od ove borbe zastaje dah.