5th Sebian Trophy Babe Kosmaj 2011

Contry club Hotel Babe, na obroncima Kosmaja bio je centar oko koga se u tri dana događao 5. Sebian Trophy Babe Kosmaj 2011 - međunarodno takmičenje posada terenskih vozila u savladavanju prepreka teško prohodnih terena. Organizator je bio Off-road team Srbija 4x4...

Startovalo je 65 posada iz Slovačke, Bugarske, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Vozilo se u tri klase: HARD, SOFT, TURIST (hoby). Na brojnosti bi mogli da im pozavide takmičari u drugim granama auto sporta. Bilo je puno akcije, noćne vožnje, vožnje po potocima, jarugama…

Tereni su, zaista, bili teško prohodni. Kada bi neko neupućen pogledao teren specijalnog ispita pomislio bi da tu niko ne moze da prođe. Ogromne stene, blato, potok, drveće, zemlja, ekstremno strm teren. Brektanje motora, zaglavljivanje u blatu, udaranje u stene, skoro prevrtanje vozila, u nekim trenutcima glava vozača se nalazi na desetak santimetra od vode, jedan pokušaj, drugi pokušaj…

Uz neverovatnu veštinu vozača i nesebičnu pomoć suvozača, njegovom jurcanje po vodi, blatu, skoro neprohodnom terenu, postavljanje patosnica, kačenje čekrka za drvo, pridržavanje vozila gurtnama, pri čemu su u stalnoj radio vezi, savlada se svaka prepreka. I dobije veliki aplauz od prisutnih gledalaca, među kojima su i posade koje čekaju na svoj red i odmeravaju kako da se pređu sve prepreke specijalnog ispita. Na tuđim greškama se najlakše uči.

U celini gledano, kvalitet terenskih vozila je bio na visokom nivou. I vozila brojne ekipe iz Slovačke, redovnih gostiju ovog takmičenja, bila su odlično pripremljena. U svojim redovima imali su i jednu suvozačicu, koju su svi bodrili kad god je izašla iz vozila. Među učesnicima takmičenja bio je i jedan Volkswagen Amarok, test vozilo. Veliki terenski pick-up, solidno urađen, među specijalno pripremljenim terenskim vozilima izgledao je pomalo nežan.

Ogromene gume sa kramponima, dodatni farovi, čekrci, velika udaljenost od tla, štitnici za donji postroj, sigurnosne čipke, karakteristike su specijalno pripremljenih terenskih vozila. Neki su dodatno skraćeni, neki originalno veliki. Na takmičenja dolaze na prikolicama. Nisu pogodni za voznju po asfaltu.

Za sve učesnike i njihove ekipe mora da se kaže da su veliki zaljubljenici terenskih vozila i njihovih takmičenja. Sve to zahteva veliki trud, veštinu, volju i , naravno, finansijska sredstva.
Tekst i foto: Ljubomir Ivanović