AutoMAGAZIN - Testovi

Najnovije vesti iz auto industrije

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Chevrolet Spark je na tržištu izgradio imidž jeftinog automobila, kojeg su kupci zavoleli zbog povoljne cene i niskih troškovima održavanja. Posle test vožnje, možemo slobodno reći da se nova generacija modela Spark malo udaljila od filozofije svojih prethodnika, jer pored niske cene (već od 7.140 Eur!), novi Spark kupce "lovi" i svojim zavodljivim stilom...

Put ka potpuno novoj generaciji modela Chevrolet Spark (M300), otvoren je 2004. godine, kada je Chevrolet objavio namere o kompletnom obnavljanju ponude, najmodernijim proizvodima, koji će se prodavati u celom svetu. 2007. godine, na sajmu automobila u New Yorku su predstavljena tri koncepta: Beat, Groove i Trax. Prvi je imao trovratnu karoseriju i dizajn malog "sportiste", drugi je ukrašen retro elementima, a treći je izgledao kao mali off-road za gradske "džungle". Od ova tri predstavljena modela, trebao je biti razvijen jedan serijski, a o tome koji će to model biti, odlučivala je javnost, preko on-line glasanja, u kome je učestvovalo 1,9 miliona glasača. Ubedljivu pobedu odneo je Beat, kojeg su fabrički dizajneri, pod vođstvom Taewana Kima, transformisali u serijski Chevrolet Spark.

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

U odnosu na prethodnu generaciju, Chevrolet Spark je porastao u svim smerovima. Karoserija ima dužinu 3.640 mm (+145 mm), visinu 1.552 (+52 mm), širinu 1.590 mm (+102 mm) i međuosovinsko rastojanje 2.375 mm (+30 mm). Međugeneracijsko povećanje dimenzija, od modela Spark je napravilo jednog od najvećih mini-automobila. U konkurenciji gradskih petovratnih modela, duži su samo Suzuki Splash i Opel Agila, koji su i znatno širi od konkurentskih modela. Spark je dizajniran po koncepciji "Točkovi van, telo unutra". Liniju krova, koja se proteže u jednom luku, naglašavaju snažne i čiste bočne stranice, čiju harmoniju ne narušavaju bilo kakvi dodaci. Čak su i i kvake na zadnjim vratim integrisane u gornji deo vrata i ne narušavaju celinu. Chevrolet Spark spreda izgleda dinamično, možda čak i agresivno, zahvaljujući atraktivno dizajniranim svetlosnim grupama, koje zadiru duboko u bokove automobila. Ukupan izgled je elegantan, smeo i trendovski, što za većinu konkurenata ne možemo reći.

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Preciznost i pažnja posvećena detaljima, nije rezervisana samo za spoljni deo automobila: Sparkova unutrašnjost je sama po sebi umetničko delo, koje krasi dobar kvalitet materijala i solidna završna obrada. Zanimljivo je da je tabla sa instrumentima montirana direktno na stub volana, pa će pratiti položaj volana, kada tražite njegovu idealnu poziciju. Ispred vozača se nalaze analogni brzinomer i digitalni displej sa pokazivačem broja obrtaja, nivoa goriva... (kao kod motocikla). Iako ovakvo rešenje intrumentalne table nije uobičajeno, veoma brzo smo se navikli na njega, a za svaku pohvalu je i čitljivost instrumenata. Što se dizajna enterijera tiče, Chevrolet nema čega da se stidi. U donjem delu "kokpita" nalaze se komande za odlični klima uređaj, ispod je zanimljiva "fioka" za odlaganje predmeta, a ispred menjača se nalaze pregrade za čaše ili male flaše. Za svaku pohvalu je što u vrata Sparka možemo staviti flašu zapremine 1,5 litra. Nedostatak za dugonoge vozače, koji su navikli da naslone desnu nogu na centralni deo instrument table, jeste to što nogom mogu dodirnuti komandu za brzinu ventilatora, i tako promeniti režim rada klima uređeja.

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Preglednost u novom Sparku, sa pozicija vozača i suvozača, jeste na zavidnom nivou. Nešto lošija situacija je sa pozicije putnika na zadnjim sedištima, jer donji deo prozora visoko podignut, a kvake su smeštene u plastični deo integrisan u C-stub. Na zadnja sedišta, udobno se mogu smestiti dva odrasla putnika. Sedišta i nasloni su mekani, bez izrazitih bočnih uporišta. Spark nam pokazuje kako mali gradski automobil sa petora vrata, može pružiti sasvim dovoljno komfora na zadnjim sedištima. Sedalni deo smešten je 340 mm iznad poda, što obezbeđuje udoban smeštaj i uslove za prirodan položaj nogu putnika. Dok je putički deo enterijera novog Sparka znatno unapređen u odnosu na prethodnika, zapremina prtljažnika ostala je ista. Osnovna zapremina prtljažnika iznosi 170 litara, a kada se preklope nasloni zadnjih sedišta (deljivi u razmeri 60:40), zapremina prtljažnika raste na 568 litara. U osnovom obliku, dužina prtljažnika iznosi 520 mm, širina 990 mm, a visina 475 mm. Kada sklopimo naslone sedišta, dužina se povećava na 1.300 mm. Donja ivica utovarnog dela prtljažnika nalazi se na visini od 740 mm.

Kao što smo i očekivali, Sparkove multimedijlne mogućnosti su na visokom nivou. Kupci mogu uživati u svojim omiljenim pesmama preko radio uređaja, CD-a ili MP3, ili uključivanjem nekih od prenosivih uređaja, preko USB ili AUX priključka.

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Novi Spark je radikalne promene pretrpeo i pod haubom. Trocilindrični 0,8 SOHC (38 kW) i četvorocilindrični 1,0 SOHC (49 kW), nasledili su 4-cilindrični motori zapremina 1,0 i 1,2 litra, od 50 i 60 kW. Oba motora su opremljena DOHC sistemom razvoda i sa četiri ventila po cilindru i imaju liveni blok i aluminijumsku glavu motora. Kompresioni odnos oba motora iznosi 9,8:1. Na testu smo imali Spark 1.0, koji razvija maksimalnu snagu od 50 kW i maksimalni obrtni moment od 93 Nm. Agregat je prilično trom u niskom režimu obrtaja, pa ako se želi žustrost, potrebno je vratiti u niži stepen prenosa i "zavrteti" agregat. Ali, Spark i nije automobil namenjen za trkanje od semafora do semafora. Ono što nas je prijatno iznenadilo jeste potrošnja, koja se kretala oko fabrički deklarisanih 5,1 l/100 km. Spark 1.0 sasvim je dovoljan za mirnu gradsku vožnju, dok za česte vožnje na "otvorenom putu" predlažemo snažniju verziju 1.2.

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Možemo biti zadovoljni i upravljivošću ovog gradskog mališana. Uticaj servo pojačivača nije tako veliki kao što smo očekivali, a reakcije volana su prilično oštre i precizne. Oslanjanje koristi tradicionalno jednostavnu, ali proverenu koncepciju: napred McPharson a pozadi torziona osovina. S obzirom da dimenzije automobila, povišeno težište i pneumatike dimenzija 155/70 R14, jasno je da vozne osobine nisu bolja strana ovog automobila. Visoko težište utiče na veća bočna naginjanja, koja u kombinaciji sa visokoprofilnim pneumaticima, nisu dobra preporuka za "jurcanje" po krivudavom putu. Ali, ponavljamo: ovo i nije automobil za tu namenu. Ono što je važno, vozači će u gradskoj "eksploataciji" osetiti prednost Sparkovih dimenzija, a precizan volan će pomoći pri parkiranju. Takođe, komfor je na zavidnom nivou, jer oslanjanje i pneumatici uspešno filtriraju neravnine i udarne rupe na našim putevima. Ono što će zasmetati putnicima na zadnjim sedištima, su grubi prelasci preko poprečnih neravnina.

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

Chevrolet nam je novim Sparkom jasno pokazao da njihov trend prelaska iz low-cost  u stilski višu kategoriju, nisu samo prazne reči. Chevroletov potpuno novi mini model – Spark - je „iskra“ novog početka, automobil koji menja pravila i preispituje sve što ste do sad znali o malim automobilima. Jednako ekspresivan, zabavan i moderan koliko i funkcionalan, prostoran i praktičan – novi Spark se u gradu oseća kao kod kuće. U standardnu opremu spada 4-kanalni ABS i asistent kočenja, a Spark može biti opremljen i elsktronskom kontrolom stabilnosti (ESP). Da je bezbednost na vrhunskom nivou, govore nam i 4 EuroNCAP zvezdice, a peta nije dobijena samo zato što Spark u standardnoj opremi nema ESP sistem. Kada svemu dodamo i činjenicu da je Spark moguće kupiti već za 7.140 Eura, koliko je potrebno izdvojiti za Spark L Minus (ABS, Servo volan, 6 vazdušnih, Tonirana stakla, ISOFIX sistem za dečija sedišta...), možemo zaključiti da će Spark biti sve važniji "igrač" na našem tržištu.

 

Fotografije možete pogledati u galeriji, ili jednostavnim klikom na LINK.
Cenovnik: www.gm-chevrolet.rs

Vozili smo: Chevrolet Spark 1.0 16V

 Chevrolet Spark - Tehnička specifikacija
 
 Motor:  Benzinski atmoferski DOHC
 Broj cilindara / ventila:
 4 / 4
 Zapremina (cm³):
 995
 Maksimalna snaga (kW / o/min):
 50 / 6.400
 Maksimalni obrtni moment (Nm / o/min):
 93 / 4.800
 Performanse:  
 Maksimalna brzina (km/h):
 154
 Ubrzanje 0-100 km/h (s):
 15,5
 Prosečna potrošnja (L/100 km):
 5,1
 Dimenzije:  
 Prtljažni prostor (L):
 170 / 568
 Zapremina rezervoara (L):
 35
 Masa automobila / nosivost (kg):
 978 / 377
 Dimenzije pneumatika:
 155/70 R14
 Dužina automobila (mm):
 3.640
 Širina automobila (mm):
 1.597
 Visina automobila (mm):
 1.552
 Međuosovinsko rastojanje (mm):
 2.375
 Cena osnovnog modela (Eur):
 7.140

 

 

Goran Sarić - Automagazin portal

Vozili smo novu Toyotu Auris - Prvi utisci

Vozili smo novu Toyotu Auris - Prvi utisci

Posle pet godina uspešne tržišne egzistencije, stigla je nova generacija kompaktnog hatchback modela iz Toyote. Juče smo se na relaciji Beograd - Subotica, upoznali sa novim Aurisom, čiji dizajn, za razliku od prethodnika, ima snažan karakter i veoma visok stepen prepoznatljivosti...

Testirali smo: Novi Renault Clio 1.5 dCi

Testirali smo: Novi Renault Clio 1.5 dCi

"Nema oštrih i agresivnih linija, već samo smisleni oblici, koji vas pozivaju da mu priđete i pomazite ga." - upravo ovako smo doživeli novi Renault Clio tokom našeg prvog susreta. Najnovija, četvrta po redu generacija modela Clio, dobila je izrazito dinamičan, ali u isto vreme elegantan dizajn, atraktivnu unutrašnjost i vrhunske vozne osobine. Konkurenciji u nižoj klasi neće biti lako...

Test: Toyota GT86 - Koga je briga za konjske snage!

Test: Toyota GT86 - Koga je briga za konjske snage!

Postoji mnogo proizvođača, koji u ponudi imaju snažan automobil, opremljen turbo motorom i tvrđim amortizerima, i koji misle da je time uspeh zagarantovan. Za neke je to dovoljno, posebno za one koji kupuju automobil prema znaku na maski hladnjaka, ili prema onome što čuju od kolega na poslu. Na drugoj stani su pravi sportski automobili, koje su konstruktori razvili sa vizijom da pruže vrhunski doživljaj u vožnji...

Testirali smo: Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic

Testirali smo: Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic

Posle četiri godine egzistencije na tržištu, najmanji SUV marke Mercedes-Benz je pretrpeo temeljan facelift. U odnosu na prethodnika, modernizovani Mercedes-Benz prepoznajemo pre svega po promenjenom dizajnu prednjeg dela automobila, ali u tokom višednevne vožnje smo se uverili i u tehnička unapređenja, koja su se odrazila na značajno smanjenje potrošnje goriva...

Testirali smo: Toyota Yaris Hybrid

Testirali smo: Toyota Yaris Hybrid

Stojim u tipičnoj jutarnjoj gužvi u centru grada. Oko mene automobili "puze" korak po korak, a vozači nervozno muče njihove motore, koji veći deo vremena bespotrebno troše gorivo (čitaj novac) svojih vlasnika. Zatvorio sam prozor i pritisnuo dugme za recirkulaciju vazduha u kabini, jer od izduvnih gasova koji ulaze spolja, ne može da se diše.

Testirali smo: Honda Civic 1.8 i-VTEC Sport

Testirali smo: Honda Civic 1.8 i-VTEC Sport

Razvijen specijalno za evropsko tržište, novi Honda Civic je letos stigao i u salone u našoj zemlji. Od njega se očekije da bude jedan od najkonkurentnijih modela u C segmentu, srcu evropskog automobilskog tržišta. Nas je interesovalo kako Honda Civic 1,8 i-VTEC funkcioniše u praksi, u realnim uslovima na našim putevima. U tome nam je svojim znanjem i iskustvom pomogao višestruki reli šampion Vladan Petrović...

Novi VW Golf stigao Srbiju: Prvi utisci Vladana Petrovića

Novi VW Golf stigao Srbiju: Prvi utisci Vladana Petrovića

Cela Evropa, ali i mnogo potencijalnih kupaca u Srbiji, s velikim nestrpljenjem očekuju sedmu generaciju modela Volkswagen Golf. Konačno je stigao! Na bezbednoj stazi centra NAVAK, prvi put smo se "oči u oči" upoznali sa novim Golfom, doživeli njegov dizajn i tehniku. Isprobali smo kako u praksi funkcioniše automobil koji postavlja standarde u nižoj srednjoj klasi. Da li je Golf ostao Golf?

Testirali smo - Jeep Compass 4x4 2.2 CRD Limited

Testirali smo - Jeep Compass 4x4 2.2 CRD Limited

Prošle godine, model Compass je dobio dve ključne promene: detaljan facelift, pre svega prednjeg dela automobila, a pod haubu je stigao motor od Mercedes-Benza. Jeep toliko veruje u dizajn nove generacije modela Grand Cherokee, da ga je implementirao i u znatno manji model Compass, a kvalitetan turbodizel motor je Compassu dao novu dinamičnost, uz smanjenu potrošnju goriva...

Vozili smo: VW Golf 1.2 TSI (63 kW)

Vozili smo: VW Golf 1.2 TSI (63 kW)

Proces "downsizinga", zamene većih znatno manjim i ekonomičnijim motorima, pokrenula je većina evropskih proizvođača automobila. Volkswagen je jedan od lidera ovog trenda. Mali turbo benzinski motor 1.2 TSI, u slabijoj verziji od 63 kW, od sada će pokretati i novi Golf VII, a mi smo ga isprobali u odlazećoj šestoj generaciji ovog slavnog modela....

Toyota GR Yaris Rally1 2025
Slika nedelje