Austrija

Najatraktivniji reli šampionti

Moderator: Motorsport

Austrija

Postod Nesa Nikolic » 08 Avg 2010 18:49

Pozdrav svim ljubiteljima relija!
Dva vikenda posle neverovatno lose organizovanog relija u Bugarskoj, odem ja malo u Alpe da pogledam kako to rade Austrijanci. Prvi put organizovan, Rallye Schneebergland (www.schneebergland-rallye.at), 70-100km udaljen od Beca.

Prvi utisak mi je bio da je sve bilo podredjeno gledaocu, cak vise nego takmicaru! Prvog dana, gledao sam jedan brzinac, tri puta. Odmah, posle "upisa", restoran, parking... Kad odgledas, prosetas par stotina metara do kafane, gde se toci pivo iz neke tu komsijske male pivare. Cene za dobar rucak i pice su kao i svakoga dana, a ne da te oderu kad vide punu kafanu. Prosto mi je bilo neobicno da nigde nema one glupe policije, koja kenja i kad treba i kad ne treba. Za dva dana, video sam dva policijska auta i tri policajca i to na vaznim raskrsnicama gde su zatvorili saobracaj. Da, bese i jedan policajac na motoru. Niko te nista ne pita, hodas po stazi dok ne krenu predvozaci - demokratija!

Drugog dana, dodjem ujutro do sada novog brzinca i opet slicna situacija. Restoran, ali sa ogromnim igralistem za decu, toboganima, malim jezerima (sto tupavi Bugari kazu "jazovir"),opet ogroman parking za publiku... Odsetam oko 500-600m do foto celija, gde se slatko ispricam sa bracom Hrvatima ("Delta timing" radi kompletan reli sampionat Austrije). Naidje bezbednosno vozilo, na kome tresti muzika sa zvucnika (ne sirene, jer one uznemiruju ptice, stanovnistvo i prisutnu publiku). Jedna porodica je stajala na spoljnom delu krivine, a ovi se zaustave, iskljuce muziku i zamole (preko ozvucenja), pa obrazloze zasto treba odatle da se pomere i predju na drugu stranu. Porodica polako predje, a bezbednjaci im se zahvale i nastave dalje. Posle sam samo ja (Srbin) tu stajao i niko zivi me nista nije pitao, pa ni redari. I taj ss sam odgledao tri puta, ali i jos dve staze po dva puta.
Jedan ss je vozen na privatnom posedu nekog bogatog Austrijanca i bio je zatvoren za javnost. Taj sam gledao kroz kapiju pomenutog imanja - makadam u sumi. Na drugom sada nije bilo kafane, ali postavljeno nekoliko kioska sa klopom, pivom... Opet veliki parking u livadi i oni plasticni toaleti, koje su Bugari uspeli da pokradu, odnesu iz servisne zone za vreme WRC (valjda 5 toaleta). Sigurno sto je ovo Bulgaria WRC, pa da imaju suvenir Bulgaria WC. Slozicete se da se slaze, narocito znaju oni koji su bili na Bulgaria WRC. E ovaj brzinac je vozen dva kruga, tako da automobili stalno skacu ispred tebe. Takmicari se nisu bunili sto se na uskoj makadamskoj stazi u sumi mogu stici ili da im lupi kamen od onog ispred.
To je reli, sou za publiku. Kad ima publike, ima i medija. Kad ima medija, ima i sponzora. Kad ima sponzora i takmicari i maju para da se trkaju... i tako sve u krug. E mi smo taj nas krug, negde prekinuli. Zato treba da dodju ljudi koji bi opet napravili krug, jer i kad bi ovi nasi (zajedno sa Bugarima) otisli da vide kako to stranci rade, opet nista. Samo bi ukapirali da tu nema sta da se ukrade, pa cak ni ona mrvica koja je njima dovoljna.
Nesa Nikolic

Pridružio se: 08 Avg 2010 16:58

Re: Austrija

Postod Goran Saric » 08 Avg 2010 21:57

Nešo, dobrodošao na Automgazin forum!

Uživao sam čitajući tvoje utiske iz Austrije. U potpunost se slažem sa tvojim zaključkom:

To je reli, sou za publiku. Kad ima publike, ima i medija. Kad ima medija, ima i sponzora. Kad ima sponzora i takmicari i maju para da se trkaju... i tako sve u krug. E mi smo taj nas krug, negde prekinuli. Zato treba da dodju ljudi koji bi opet napravili krug, jer i kad bi ovi nasi (zajedno sa Bugarima) otisli da vide kako to stranci rade, opet nista. Samo bi ukapirali da tu nema sta da se ukrade, pa cak ni ona mrvica koja je njima dovoljna.
Goran Saric

Pridružio se: 28 Jul 2010 18:35

Postod Petar Jankovic » 08 Avg 2010 23:22

Samo aplauz. Nista vise, sve je receno!
Dobrodosao Neso!
Petar Jankovic

Pridružio se: 19 Maj 2010 00:00

Postod BobRock » 09 Avg 2010 13:15

Neso ovom recenicom si rekao sustinu reli sporta! Nažalost mnogi to ne shvataju i zato jesmo tako nisko u svetu relija!
BobRock

Pridružio se: 28 Jun 2010 16:59

Postod Goran Saric » 12 Avg 2010 05:12

Da li imaš neke zanimljive fotografije, Nešo?
Goran Saric

Pridružio se: 28 Jul 2010 18:35

Postod WRR » 14 Avg 2010 03:38

extra bice i to u srbiji tako , polako samo......... :oops:
pozz wrr

znaci neces doci na >Sliven< :(
WRR

Pridružio se: 31 Jul 2010 14:27

Postod Goran Saric » 15 Avg 2010 16:40

Autor fotografija Neša Nikolić: